درباره کشور اوکراین

کشور اوکراین

اوکراین از کشورهای اروپای شرقی است. این کشور از شرق با روسیه؛ در شمال با بلاروس؛ از غرب با لهستان، اسلوواکی و مجارستان؛ از جنوب غربی با رومانی و مولداوی هم‌مرز است و در جنوب آن دریای سیاه و دریای آزوف قرار دارد و پایتخت آن شهر کیف و زبان رسمی آن زبان اوکراینی می‌باشد.

نوع حکومت اوکراین جمهوری بوده که از ۲۴ استان تشکیل شده‌است و دارای یک بخش خودمختار (کریمه) نیز می‌باشد؛ به‌صورت دقیق‌تر، اوکراین دارای یک حکومت متمرکز و نظام نیمه‌ریاستی است. پس از فروپاشی شوروی، اوکراین بعد از روسیه دارای بزرگترین ارتش در اروپا است. زبان اوکراینی زبان رسمی این کشور است و زبان روسی نیز کاربرد گسترده‌ای دارد.

۲۳ اوت ۱۹۹۱ اوکراین استقلال خود را اعلام کرد. ایران ۲۵ دسامبر ۱۹۹۱ به عنوان اولین کشور استقلال اوکراین را به رسمیت شناخت.

کشور اوکراین به ۲۴ اوبلاست (استان) و استان‌های اوکراین به نوبه خود به ۴۹۰ رایون (بخش) تقسیم شده‌اند. اوکراین دارای یک منطقه خودمختار به نام کریمه می‌باشد و شهر سواستوپول به لحاظ موقعیت نظامی خاص از وضعیت قانونی ویژه‌ای برخوردار است. روز جمعه، ۱ فروردین ۱۳۹۳ (۲۱ مارس ۲۰۱۴)، ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهور وقت روسیه، مصوبهٔ پارلمان روسیه در مورد الحاق شبه جزیرهٔ کریمه به خاک این کشور را امضا کرد و به این ترتیب، این مصوبه از نظر قوانین روسیه رسمیت یافت.

اوکراین با ۶۰۳٫۵۵۰ کیلومتر مربع مساحت و ۲٬۷۸۲ کیلومتر خط ساحلی چهل و چهارمین کشور بزرگ جهان و پس از روسیه دومین کشور وسیع در اروپا است.

این کشور از زمین‌های مسطح و دشت‌های حاصلخیز (یا استپ) تشکیل شده‌است که از میان آن‌ها رودخانه‌هایی چون دنیپر، سورسکی دونتس، دنیستر و بوگ جنوبی می‌گذرند و به دریای سیاه و دریای کوچک آزوف منتهی می‌شوند. در جنوب غربی اوکراین دلتای رود دانوب در مرز این کشور با رومانی قرار گرفته‌است. تنها کوه‌های این کشور بخشی از رشته کوه‌های کارپات می‌باشد که بلندترین نقطه آن در اوکراین، کوه هورلا است که ۲٬۰۶۱ متر ارتفاع دارد و در شبه جزیره کریمه نیز رشته کوه‌های کریمه تا ساحل جنوبی کریمه امتداد دارد.

اوکراین دارای آب و هوای معتدل قاره‌ای است، هرچند در سواحل جنوبی کریمه شرایط آب و هوایی مدیترانه‌ای وجود دارد. بارش باران در نقاط مختلف اوکراین متفاوت است، به‌طوری‌که بیشترین میزان بارش در شمال و غرب این کشور صورت می‌گیرد و کمترین میزان بارش در شرق و جنوب شرقی است، به‌طور مثال بارش سالیانه در منطقه غربی حدود ۱٬۲۰۰ میلی‌متر است، در حالی که بارش سالانه در کریمه ۴۰۰ میلی‌متر می‌باشد.

Ukraine_Kiev_Houses_Temples_Autumn_540926_1920x1080

اقتصاد و اشتغال

اوكراين از نظر صنعتی و اقتصادي دومين جمهوری مهم شوروی سابق پس از روسيه به شمار میرفت. اوكراين نه تنها توليد كننده غلات محسوب مي شد بلكه مركز توليد فولاد، استخراج زغال سنگ و آهن، صنايع شيميایی و مواد غذايی نيز بود .

در سال های اوليه فرو پاشی شوروی فقدان ساختار های رسمی و قانونی جديد و نوپایی اين كشور در عرصه اقتصاد بين الملل مانع از بهبوداقتصاد اين جمهوری شده بود ولی اخيراً  تحولاتی در بخش اقتصاد اين كشور به چشم ميخورد . هواپيما سازی، تانك سازی، كشتی سازی، توليد موشك، صنايع اپتيك، ساخت ماشين آلات سنگين، موتور سازی، لوله سازی، توربين، صنايع فولاد، ادوات كشاورزی،صنايع سبك، صنايع شيميايی، مواد غذايی، الكترونيك، رايانه، پوشاك، سيمان، مواد غذايی،الكترونيك، رايانه، پوشاك، سيمان، نساجی، و توليد الياف مصنوعی در زمره محصولات صنعتی اوكراين به حساب می آيند .

از سال ۱۹۹۱اقتصاد بازار گرچه رشد آهسته ای داشت اما بیشترین رکورد از نظر اقتصاد در سال ۲۰۰۸دریافت کرد.

اوکراین به صورت یک مصرف کننده مهم و تامین کننده در بازار جهانی میباشد که استراتژی آن به روسیه , بلاروس , لهستان , مجارستان , اسلواکی و رومانی مشابه میباشد.

در اوکراین قانون کار بر پایه اساس اینکه کارگران به عنوان کارفرمایان مخالف( یعنی حمایت توسط دولت از کارگران) قرار میگیرد.

قانون کار در اتحاد جماهیر شوروی  سابق که در سال ۱۹۷۱به تصویب رسیده نشان میدهد که حمایت از کارگر نسبت به اتحادیه اروپا بیشتر میباشد.

در ضمن کارفرماهای اوکراینی باید آگاه باشند که به قوانین اساسی کار و مقررات صادر شده توسط کابینه وزیران اوکراین و همچنین مقررات دولتی و محلی و ایالتی آشنا باشند.

قرار داد کار:

اوکراین مانند کشورهای اروپایی دیگر دارای ۳نوع توافق کاری میباشد.

۱)بلند و نامحدود

۲)بلند و ثابت

۳)توافق نامه خاص پروژه

moscow-tower-wallpaper-preview

شرایط و قوانین کار:

ساعات کاری برای کارمندان در هفته بیش از ۴۰ساعت میباشد.

ساعات کاری برای نیروهای ۱۶تا۱۸سال در هفته۳۶ساعت میباشد.

کارمندان در اوکراین میتوانند اضافه کاری در سال به مدت ۱۲۰ساعت انجام دهند.

نرخ ساعات اضافه کاری در اوکراین ۲برابر ساعات عادیست که کارفرما ملزم به پرداخت این مزایا میباشد.

شرایط مرخصی کارمندان:

۱)از ۲۴ تعطیلی رسمی اوکراین کارمند اجازه کار در ۱۰ تا از تعطیلات را دارد

۲)زنان کارمند باردار تا ۷۰ روز قبل از تولد کودکشان اجازه مرخصی را دارند

۳)به درخواست کارمندان که دارای کودکان زیر ۳سال میباشند مرخصی داده میشود

دولت اوکراین موظف است که حقوق کارکنان خود را پرداخت نماید که این حقوق یا ۱ با ردر ماه یا ۲بار در ماه پرداخت میگردد.

اگرچه دولت اوکراین اعلام کرده است که  مانع تبعیض علیه کارکنان است اما هنگامیکه یک کارمند زن بعد از تولد کودک بخواهد وارد کار شود، کارفرما اولویت را به نیروی مرد میسپارد.

ختم توافق اشتغال تحت شرایط خاص:

توافق طرفین

انقضای توافق کار که قطعی باشد

کارکنانی که مشمول سربازی میشوند

جابجایی و انتقال کارمند به مکان دیگر

انصراف کارمند از کار یا امتناع از کار و شرایط کاری

کارکنانی که وارد زندان میشوند

نکته ای که در این خصوص وجود دارد اینست که فسخ توافق کار کارفرما بایستی با یک وکیل برای مشاوره در فسخ قراردادهای کاری مراجعه کند، چون بیشتر زمان و هزینه در مواقعیست که کارمند انصراف یا فسخ توافق کار میکند،

پس یک کارفرما باید ابتدا با یک وکیل در این مورد (فسخ قرارداد) صحبت کند.

اشتغال اتباع خارجی

قبل از عقد قرارداد با یک کارمند خارجی ابتدا کارفرما بایستی یک مجوز از اداره کار که از طریق مرکز اشتغال صادر میشود نشان دهد و ثابت کند هیچ کارمند اوکراینی تخصص آن کار را ندارد و اعلام جذب نیروی خارجی کند.

معمولا اجازه کار در ابتدا بصورت دوره یکساله است که بنا به درخواست کارمند قابل افزایش میباشد.

معمولا مجوز پس از ۳۰ روز از درخواست کارفرما یا کارمند صادر میشود.

برای خاتمه کار با کارمند باید طی ۳روز اطلاع رسانی شود