هزینه های زندگی و تحصیل در اوکراین

هزینه های تحصیل در اوکراین

شهریه های مناسب دانشگاههای اوکراین در رشته های مختلف تحصیلی  ، یکی از فاکتورهای مثبت مهم مهاجرت به این کشور اروپایی است. با توجه به پایین بودن شهریه دانشگاه های اوکراین به نسبت دیگر کشورهای اتحادیه اروپا، امروزه تحصیل در اوکراین مورد توجه بسیاری از افراد خارجی قرار گرفته است.

دانشجویان بین المللی که قصد تحصیل در این کشور را دارند، با توجه به این مطلب که سیاست تحصیل رایگان در کشورها تقریبا از میان رفته است، باید در طول دوره های تحصیلی هزینه هایی را به صورت شخصی پرداخت کنند. مهم ترین هزینه تحصیلی برای دانشجویان بحث پرداخت شهریه دانشگاههای اوکراین می باشد. این شهریه به همراه دیگر هزینه های تحصیلی فرد، به سایر هزینه های جاری دانشجو مانند خوراک و پوشاک و مسکن در طول مدت زندگی و تحصیل در کشور اوکراین، اضافه خواهد شد.

باید در نظر داشت که ادامه ی تحصیل در دانشگاه های این کشور، به سه زبان روسی و انگلیسی و اوکراینی صورت می گیرد. دانشجوی بین المللی می تواند هر یک از این زبان ها را برای تحصیلات دانشگاهی خود انتخاب نماید. اما افرادی که دوره ی زبان انگلیسی را انتخاب می کنند باید در جریان باشند که شهریه دانشگاه های اوکراین برای دانشجویانی که زبان انگلیسی را به عنوان زبان آموزشی خود انتخاب کرده اند بیشتر از دوره زبان روسی و یا اوکراینی می باشد.

به طور کلی شهریه دانشگاه های اوکراین در مقاطع و رشته های مختلف، متفاوت می باشد. به عنوان مثال شهریه رشته های علوم پزشکی به شکل زیر میباشد:

  • علوم پزشکی به زبان روسی یا اوکراینی : 3500 دلار
  • دندان پزشکی به زبان روسی یا اوکراینی : 4000 دلار
  • داروسازی به زبان روسی یا اوکراینی : 3200 دلار
  • علوم پزشکی به زبان انگلیسی: 4500-3500 دلار
  • دندان پزشکی به زبان انگلیسی :4700-4000 دلار
  • داروسازی به زبان انگلیسی : 4000-3200 دلار

شهریه ی دانشگاه های اوکراین برای رشته های مهندسی به زبان روسی و یا اوکراینی 2000 تا 4000 دلار، و به زبان انگلیسی 3000 تا 4500 دلار می باشد.

هزینه ی تحصیل در رشته های هنر 3000 تا 4000 دلار و موسیقی 3000 تا 4500 دلار را به خود اختصاص می دهد.

همچنین شهریه دانشگاه های اوکراین یه صورت سالانه برای رشته های علوم انسانی برای زبان روسی و یا اوکراینی مابین 1500 تا 2500 دلار و برای زبان انگلیسی 2000 تا 3500 دلار برآورد شده است.

هزینه دوره های خلبانی به طور کامل به زبان انگلیسی 47000 دلار و به زبان روسی 45000 دلار میباشد.

هزینه دوره پادفک با توجه به زبان مورد نظر دانشجو (انگلیسی ، روسی و یا اوکراینی) از 1200 تا 2500 دلار متغیر است.

به طور کلی هزینه شهریه ها در اوکراین حداقل 1500 دلار و حداکثر 4500 دلار میباشد.

سایر هزینه های اجباری در کشور اوکراین
از آنجا که دانشجویان برای پذیرش از دانشگاه های این کشور ملزم به گذراندن دوره ی پادفک برای اخذ مدرک آن، جهت ورود به دانشگاه ها می باشند؛ اغلب دانشگاه ها این دوره را برای افراد ارائه می دهند که معمولا هزینه ی تحصیل در این دوره نیز به شهریه ی دانشگاه های اوکراین اضافه خواهد شد.

علاوه بر پرداخت شهریه ی دانشگاه های اوکراین، تقبل هزینه هایی مانند بیمه ی درمانی با حدود 70 تا 100 دلار ، برای دانشجویان به عنوان پرداخت های اجباری در نظر گرفته شده است. همچنین می توان به این موارد هزینه ی اقامت در خوابگاه های دانشگاه ها را نیز اضافه نمود.

دولت اوکراین برای کمک به دانشجو در جهت پرداخت شهریه دانشگاه و هزینه های جانبی تحصیلی او، تدابیری را در نظر گرفته است که از جمله ی آن ها می توان به اجازه ی کار دانشجویی همراه با تحصیل به تناسب مقطع تحصیلی دانشجو و نیز بهره مندی از انواع بورسیه های تحصیلی به خصوص در دوره ی دکتری این کشور اشاره کرد.

SILPOJAZZ6

هزینه های زندگی در اوکراین

اسکان

در صورتی که هدف شما تحصیل در این کشور باشد هزینه زندگی در اوکراین به این صورت است که فرد برای اسکان در خوابگاه ماهیانه می بایست بین 38 تا 150 دلار (بسته به امکانات و تعداد افراد اتاق) هزینه کند.
لازم به ذکر است در خوابگاه ها برای دانشجویان متأهل بخش جداگانه درنظر گرفته شده است و اتاق ها صرفا به صورت دو نفره برای زوجین قرار گرفته است.
در صورتی که فرد بخواهد یک خانه ی مستقل در منطقه مناسب اجاره نماید برای یک واحد مبله یک خوابه و یا یک واحد استودیو مبله نوساز مبلغ اجاره از حدود 350 دلار در ماه شروع میشود و فرد اگر بخواهد با یک نفر شریک شود قائدتا هزینه اجاره به نصف کاهش می یابد.
هزینه های مربوط به قبوض مختلف و اینترنت خانگی در اوکراین به دلیل تفاوت بین سیستم های گرمایشی و الکتریکی خانه ها به شدت متغیر میباشد ولی به طور متوسط هزینه کلیه قبوض بعلاوه اینترنت خانگی برای یک واحد یک خوابه در فصل گرما حدود 40-30 دلار و در فصل سرما 100-60 دلار میباشد.

هزینه خورد و خوراک و مواد غذایی در اوکراین

هر کیلو گوشت گوساله چرخ شده 4 دلار
هر کیلو مرغ 2,5 دلار
یک بسته دو عددی نان لواش 40 سنت دلاری
هر کیلو برنج 90 سنت دلاری
روغن مایع یک لیتری 1 دلار
شیر یک لیتری 1,2 دلار
یک کیلو پیاز 50 سنت دلاری
یک بسته ماکارونی 70 سنت دلاری
آب معدنی کوچک 50 سنت دلاری

هزینه ی مربوط به رستوران در اوکراین
در صورتی که شما مایل باشید صبحانه ی خود را در یک رستوران میل نمایید بین 2,5 تا 8 دلار هزینه ی سرو صبحانه شما خواهد شد. هزینه ی یک وعده غذای اوکراینی در یک رستوران تقریبا در حدود 3 تا 10 دلار برایتان تمام می شود. هزینه ی یک ساندویچ مک دونالد نیز در حدود 2,5 تا 7 دلار می باشد. در صورتی که تمایل به خوردن یک غذای ایرانی در رستوران های این کشور را داشته باشید هزینه لازم برای آن، بدون مخلفات ۸ دلار و همراه با مخلفات ۱۲ دلار خواهد شد.