مهاجرت به اوکراین

طبق قوانین کشور اوکراین روشها و شرایطی برای مهاجرت به اوکراین وجود دارد و طبق این قوانین اتباع خارجی می­ توانند به این کشور مراجعت بنمایند. طبق قوانین مهاجرت کشور اوکراین که توسط کابینه وزراء این کشور تعیین شده است، مجوز مهاجرت به دانشمندان و کارمندان فرهنگی، متخصصین و کارفرمایان، سرمایه گذاران با 100 هزار دلار سرمایه اولیه، افرادی که بستگان درجه اول آنها ملیت اوکراینی دارند، افرادی که در گذشته دارای شهروندی اوکراینی بوده اند، افرادی که در طول 3 سال در اوکراین زندگی نموده اند و درخواست پناهندگی آنها مورد قبول واقع شده است، از جمله افرادی هستند که می­ توانند اقامت این کشور را از طریق مهاجرت به اوکراین اخذ بنمایند.

مهم ترین راه های مهاجرت به اوکراین عبارتند از:

  • ازدواج
  • تولد
  • کار
  • سرمایه گذاری
  • ثبت شرکت
  • تحصیل
  • پذیرش فرزندخواندگی کودک اوکراینی

 

شرایط مهاجرت به اوکراین

اوکراین کشوری در همسایگی روسیه است که از شرایط اقتصادی بسیار مناسبی برخوردار می ­باشد، بگونه ای که در سال های اخیر لقب پرستار اروپا را به این کشور نسبت داده اند. با توجه به شرایط بسیار مناسب موجود در کشور اوکراین افراد زیادی خواستار مهاجرت و اخذ اقامت این کشور می­ باشند. مهاجرت به اوکراین از طریق انجام کار، تحصیل، ازدواج و سرمایه گذاری امکان پذیر می ­باشد. دولت اوکراین به مهاجرینی که با استفاده از روش های قانونی به این کشور مهاجرت نموده و به مدت 3 سال بطور مستمر در این کشور حضور داشته و به انجام فعالیت های مختلف و در جهت نفع رساندن به این کشور بوده اند، اقامت دائم و پس از آن تابعیت این کشور را اعطا خواهد نمود.

مهاجرت تحصیلی به اوکراین

دولت اوکراین توجه بسیار زیادی به بخش آموزشی این کشور داشته و امکانات بسیار مناسب و پیشرفته ای را برای مراکز آموزشی در این کشور قرار داده است، همچنین تحصیل در مقاطع ابتدایی و پایه را یکی از پر اهمیت ترین دوره های تحصیلی افراد می­ دانند زیرا در این مقاطع شکل گیری شخصیت کودکان، استعدادها، شکل گیری اخلاق و کار افراد صورت می­گیرد. همچنین این کشور دارای سیستم آموزشی کاملاً پیشرفته در تحصیلات عالی خود می­ باشد. دانشگاه ها و مراکز تحصیلات عالی از امکانات بسیار مدرنی برخوردار هستند و دانشجویان می­ توانند در سه مقطع کارشناسی تا دکتری به تحصیل در دانشگاه های اوکراین بپردازند. از آنجائیکه دولت اوکراین به آموزش اهمیت ویژه ای داده است، تمامی مناطق دورافتاده و روستایی نیز از امکانات آموزشی کاملاً پیشرفته ای برخوردار هستند.

مهاجرت تحصیلی به اوکراین بگونه ای است که دانشجویان می ­باید ابتدا دانشگاه مورد نظر خود را در این کشور انتخاب و پس از آن مدارک تحصیلی و درخواست پذیرش خود را به دانشگاه مورد نظر ارسال نمایند. دانشگاه های اوکراین مدارک متقاضیان را بررسی نموده و در صورت تأئید نامه ای مبتنی بر قبول درخواست تحصیل آنان ارسال خواهند نمود. دانشجویان پس از آن می ­باید با مراجعه به سفارت اوکراین در کشور مبدأ خود ویزای تحصیلی این کشور را اخذ و سپس به این کشور سفر نمایند. دانشجویان در این کشور امکان تحصیل پزشکی به زبان انگلیسی در اوکراین را خواهند داشت. متقاضیان تحصیل به زبان روسی و اوکراینی باید در دوره پادفک شرکت کنند. هزینه های تحصیل در اوکراین بسیار مقرون به صرفه است.

مهاجرت به اوکراین از طریق کار

معمولاً افرادی که به چند زبان مهارت دارند، شرایط بهتری برای یافتن شغل مورد نظر خود در اوکراین خواهند داشت. جستجوی کار و یافتن شغل مناسب در اوکراین نسبتاً دشوار است. برای مهاجرت به اوکراین از طریق کار افراد باید دارای پیشنهاد کاری از کارفرمایان در اوکراین باشند و کارفرمایان در صورتی اجازه ارسال پیشنهاد کاری به کارکنان خارجی را دارند که پس از 90 روز انتشار آگهی استخدام خود در اوکراین نتوانسته باشد، نیروی مورد نظر خود را بیابد. در صورتیکه افراد بتوانند پیشنهاد کاری اخذ نمایند، می ­توانند برای دریافت اقامت از طریق کار در اوکراین اقدام نموده و به این کشور مهاجرت نمایند.

آن دسته از افرادی که مهارت خاصی در زمینه های پزشکی، دندانپزشکی، حقوق و آی تی دارند، به راحتی می­ توانند شغل خود را در این کشور بیابند، زیرا مشاغل فوق الذکر از جمله مشاغل مورد نیاز این کشور می ­باشد. همچنین دانشجویانی که به تحصیل در این کشور مشغولند، جهت تأمین هزینه های زندگی خود در این کشور می­ توانند به انجام کار ضمن تحصیل در اوکراین بپردازند.

اقامت اوکراین از طریق سرمایه گذاری و ثبت شرکت

از آنجائیکه اوکراین دارای اقتصاد پر رونق و رو به رشدی است، زمینه سرمایه گذاری در این کشور بسیار مناسب است. میزان سرمایه اولیه برای سرمایه گذاری در این کشور 100000$ (دلار) می ­باشد. خرید ملک در اوکراین نیز یکی از روش های سرمایه گذاری در این کشور است که افراد می­ توانند با همین مقدار سرمایه به خرید ملک در این کشور اقدام نمایند. افرادی که تصمیم به ثبت شرکت در اوکراین دارند، ابتدا سرمایه اولیه این افراد توسط وزارت اقتصاد بررسی و به ثبت خواهد رسید. پس از آن فرد باید شرکت خود را در این کشور ثبت نماید. مراحل ثبت شرکت در این کشور معمولاً در ظرف 14 انجام خواهد شد.

متقاضیان اقامت در کشور اوکراین علاوه بر روش های ذکر شده، امکان ثبت شرکت در این کشور را نیز خواهند داشت. ثبت شرکت در کشور اوکراین هزینه های چندانی را در بر نخواهد داشت و به فرد اجازه اقامت 3 ساله موقت خواهد داد. در این صورت فرد می تواند اعضای خانواده خود را به عنوان نیروی کار به اوکراین منتقل کند