شهر های اوکراین

شهر کیف

کی‌یف یاکییِف یا کیف ( Київ به اوکراینی ، به روسی Киев ) پایتخت و بزرگترین شهر کشور اوکراین است. این شهر یکی از نقاط مهم صنعتی، فرهنگی و علمی در اروپای شرقی می‌باشد و زادگاه بسیاری از دانشمندان و محققان این کشور است. کیف در زمینه حمل و نقل عمومی از امکانات پیشرفته‌ای برخودار است .

واژه کیف اقتباس از نام یکی از چهار کاشف این شهر (سه برادر و یک خواهر) به نام «کی» گرفته شدهاست .
این شهربوسیله رودخانه دنیپر به دو قسمت شرقی و غربی تقسیم ، که در مجموع دارای ۱۰ منطقه شهرداریاست .

بخش راسترودخانه که دارای ۷ منطقه می‌باشد، با جمعیتی در حدود۲.۶۴۲.۴۴۰ نفر و بخش چپ رودخانه با ۳ منطقه دارای جمعیتی در حدود۹۳۰.۰۰۰ نفر می‌باشد .
بر طبق آمارگیری سال ۲۰۰۷ در این شهر ۷۱۹ گروه و سازمان دینی وجود دارد که ۱۷۷ سازمان مربوطبه مسیحیان پروتستان ، بیشترین آمار را به خود اختصاص داده.در این آمار ۸ مرکز اسلامی نیز در این شهر به چشم می‌خورد .
شهر کییف پایتخت اوکراین بوده و در کنار سواحل رود دنیپر واقع شده است و دارای قدمت 1500ساله می باشد. کی یف را مادر شهر های روسی می نامند و این عنوان از این بابت می باشد که این شهر مرکز دولت کهن اسلاو یعنی کیفسکایا روس بوده است .

7e34d0cfda370e5b0da7bc540938c123_XL

کیف مرکزسیاسی، صنعتی، علمی و فرهنگی کشور می باشد.در شهر کی یف کارگاه ها و کارخانجات متعددی در زمینه های مختلفی همچون صنایع هوافضا، محصولات الکتریکی و الکترونیکی، کشتی سازی و غیره مشغول به فعالیت می باشند. پایتخت کشور اوکراین مرکز بزرگ علمی این سرزمین نیز محسوب می شود که در آن آکادمی علوم، تعداد فراوانی انستیتو های علمی – تحقیقاتی، موسسات آموزش عالی و آزمایشگاه های مختلفی  وجود دارند. دانشمندان اوکراین در کنگره ها و کنفرانسهای بین المللی در زمینه های مختلف علمی شرکت می نمایند. کی یف به عنوان یک مرکز بزرگ فرهنگی نیز شناخته می شود که در آن تئاتر ها، سالن های کنسرت، سیرک، موزه ها، سینماها و کتابخانه هایی وجود دارند که بازگو کننده تاریخ این شهر و ملت اوکراین می باشند.این شهر یکی از زیباترین شهر های دنیا بوده و آن را شهر باغ می نامند، ساکنین کی یفدلیل این نام را منظره شهر در فصل بهار خوانده و می گویند : اگر شما فصل بهار به کییف بیائید خواهید فهمید که چرا این شهر را شهر باغ می خوانند .

شهر خارکف

خارکف با ۱،۴۶۱،۰۰۰ نفرجمعیت و مساحت ۳۵۰ کیلومتر مربع دومین شهر بزرگ اوکراین محسوب میشود.
بزرگترین میدان اروپا(میدان لنین)در این شهر واقع شده است. این شهر پایتخت علمی‌ اوکراین نیز هست. از مکان‌های دیدنی ‌این شهر می‌توان به میدان لنین، لیثا پارک، تئاتر ختاب، گرکوا پارک و تلکابین یکه در این پارک قرار دارد اشاره کرد .

این شهر دارای ایستگاه راه آهن ، پایانه اتوبوسرانی و همچنین فرودگاه بین المللی بودهکه همه ساله تعداد پرواز های آن افزای ش می یابد. خطوط پیشرفته راه آهن شهری( مترو)و وسائط دیگر حمل و نقل شهری ( اتوبوس، تاکسی، تراموای و اتوبوس برقی) رفت و آمد درشهر را تامین می کنند .

 

ccimage-shutterstock_528449170

خارکف یک مرکز فرهنگی با ده ها موزه، تئاتر، سالن های برگزاری کنسرت و  گالری های نقاشی می باشد، همچنین در این شهر بیش از 80 کتابخانه،مجسمه های هنری، کلیسا، سیرکو غیره   وجود دارد.خارکف شهر دانشجو نیز نامیدهمی شود، با شمار بسیار موسسات آموزش عالی این شهر یکی از رده های نخست کشور رابه خود اختصاص داده است. 292 هزار دانشجو در مراکز آموزش عالی خارکف مشغول به تحصیل بوده که در این میان نزدیک به 9 هزار نفر آنان دانشجویان خارجی از 90 کشور مختلف دنیامی باشند. هر ساله از موسسات آموزش عالی خارکف بیش از 30 هزار متخصص جوان فارغ التحصیل می شوند .

شهر لِویو

“لویو” درغرب اوکراین و در مجاورت مرز این کشور با لهستان واقع شده است. چهره و جو حاکم بر این شهر، فضای فرهنگی و خیابانهای قدیمی آن، هر بازدید کننده ای را ناخودآگاه به یاد اروپای غربی می اندازد و بنابراین جای تعجب نیست که لویو به پاریس کوچولوی شرق معروف شده است.

قدمت بسیاری از ساختمانها و بناهای لویو به قرن سیزدهم میلادی برمی گردد، نمایی از سبک معماری آنروزهای اروپا. خوشبختانه شهر از گزند نزاعهای تاریخی و جنگهای داخلی مصون مانده و اعتقاد براین است که حداقل نیمی از بناهای تاریخی اوکراین متعلق به لویو است.

این شهر با جمعیتی تنها در حدود هفتصدهزار نفر به یکی از مراکز اصلی فرهنگی این کشور تبدیل شده است. لیزا یانچوکوا یک تاریخدان بیشتر در این مورد توضیح می دهد :“پاسداری از هویت فرهنگی در این شهر از اهمیت خاصی برخورداراست، بویژه پس از استقلال اوکراین. ما تلاش می کنیم از هر چیزی که با فرهنگمان مرتبط است، به بهترین نحو ممکن حفاظت کنیم.”

پس از سالها فرمانروایی پادشاهی اتریش-مجار، اشغال آلمان نازی و سپس تسلط اتحاد جماهیر شوروی بر این شهر، لویو بار دیگر به یکی از مراکز مهم تجاری و پل ارتباطی غرب و شرق اروپا تبدیل شده است.

هفت سال پس از استقلال اوکراین از شوروی سابق، لویو در سال 1998 میلادی، بعنوان میراث جهانی توسط یونسکو به ثبت رسید.

سیستم تراموا یکی دیگر از نمادهای این شهر به حساب می آید که از سال 1880 حمل و نقل در این شهر را تحت الشعاع خود قرار داده است.

LcnyGX-F3lw

لویو در عین حال با هفتاد موسسه تحقیقاتی و مرکز آموزشی یکی از قطبهای علمی و تحقیقاتی اوکراین بشمار می رود. مسئله ای که به این شهر نمایی دانشجویی داده و کافه بارهای فرهنگی آنرا به محبوبیت زیادی رسانده است. کریستینا هما، دانشجوی رشته زبان دانشگاه لویو می گوید :“وقتی درخیابانهای این شهر قدم می زنید، بوی قهوه، شکلات و زمان قدیم را حس می کنید. به خاطر همین چیزها لویو شهری بی همتاست، سرشار از فرهنگ. بنابراین برای حس کردن بهترشهر، باید این مسئله را درک کرد.”

اما اوکراین روزهای تلخ تاریخ خود را فراموش نمی کند. به همین منظور و به پاسداشت یاد و خاطره یهودیانی که در جریان هولوکاست قتل عام شدند، تندیسی ساخته شده است. یک سوم جمعیت این شهر تا قبل از جنگ جهانی دوم یهودی بودند، اما امروز تنها پنج هزار یهودی ساکن لویو هستند.

درحالیکه کلیساهای زیبا همیشه و در طول تاریخ زینت بخش این شهر بوده اند، در طی بیست سال گذشته زندگی و ارزشهای مذهبی در لویو مجددا احیا شده اند.

در مورد مسائل فرهنگی هم، ادبیات از جایگاه بالایی بین شهروندان برخوردار است. در این شهر بود که برای اولین بار درمنطقه، از دستگاه چاپ استفاده شد.

شندین موسیقی سنتی و سفری مجازی برای دقایقی به دنیای گذشته، از دیگر نکات مثبتی است که جهانگردان در سفر به لویو، قعطا از آن بی بهره نخواهند ماند.

شهر اودسا

شهر اودسا یکی از شهرهای بسیار مهم کشور اوکراین است و با جاذبه های تاریخی و تفریحی زیادی که دارد مورد توجه گردشگران می باشد. به دلیل جنگ با روسیه شبه جزیره کریمه جدا شد، بندر اودسا موقعیت بسیار خوبی بدست آورد و نقش پررنگ و مهمی در صادرات و واردات پیدا کرد به همین علت اهمیت بالایی برای اکراین دارد. از لحاظ اقتصادی، تفریحی و تاریخی شهر اودسا حرف اول را در اکراین می زند. شهر اودسا جزو بزرگ ترین شهرهای اکراین است و همچنین بزرگ ترین شهر کرانه دریای سیاه است. سکونت در اودسا از زمان عصر دیرینه سنگی می باشد و زمانی بوسیله دولت عثمانی اداره می شد، اما در قرن هجدهم این بندر به دلیل قیام مردم روس تبار علیه دولت عثمانی به روسیه پیوست، در سال 265 میلادی هم سپاهیان شاپور شهر اودسا را محاصره کردند این مسئله برای دولتش بسیار گران تمام شد و امپراطوری آن که والرین نام داشت تصمیم گرفت شهر را باز پس گیرد و در نتیجه جنگ صورت گرفت، سپاه رومی ها با این که دو برابر سپاه ایران بودند اما شکست خوردند و تمامی عوامل حکومتی دستگیر شدند و شهر به تصرف سپاهیان ایران در آمد.

Odessa

 سواحل این شهر گردشگران زیادی را به خود جذب می کند زیرا سواحلی زیبا و آبی گرم دارد که تفریحات زیادی را در خود جای داده است. هر چند درون شهر اودسا برج هایی عظیم وساختمان های زیادی وجود دارد اما می توان به راحتی بناهایی با معماری قرون باستان و قدمتی تاریخی مشاهده کرد، این شهر به خاطر آب و هوایی مناسب و بناها و مکان های تفریحاتی زیبا و بی نظیر سالیانه جهانگردها و گردشگران زیادی را به سمت خود جذب می کند.

جاذبه ها و مکان های گردشگری:

1.پلکان پوتمکین و بلوار پریمورسکی

2. سالن باله و اپرای اودسا

3. کاخ ورونتسوف

4. پارک های اودسا

5. موزه های اودسا

6. سواحل اودسا