دانشگاه پلی تکنیک کیف

thumb_1079_location_photo_big

این دانشگاه از معروف ترین دانشگاه های فنی و مهندسی کشور اوکراین می باشد که دارای بیش از 120 سال قدمت است او تا کنون بسیاری از بزرگان علم و دانش کشور شوروی سابق ،جهان و اوکراین در این دانشگاه تربیت شده اند. لازم به ذکر است که ریاست اولین کمیسیون ارزیابی (برد امتحانی ) این دانشگاه را شیمیدان معروف دمیتری مندلیوف بر عهده داشته که از سطح علمی و دانش بالای دانشجویان این دانشگاه بسیار متحیر شده بودند

در حال حاضر این دانشگاه دارای 19 دانشکده که ۹ انستیتو علمی و تحقیقاتی ، ۱۲ دانشکده انستیتو تحقیقاتی و ۱۳ مرکز علمی مختلف و انواع علوم فنی ، مهندسی و علوم انسانی که به ۳ زبان روسی و انگلیسی ، اوکراینی در ان تدریس می شوند
این دانشگاه مورد تایید وزارت علوم میباشد

اما کادر علمی دانشگاه که شامل 500 پروفسور و 1300 دستیار پروفسور و همکاران دیگر می شود

این دانشگاه دارای 25000 دانشجوی شاغل به تحصیل و فراگیری علم بوده که از این تعداد ۱۵۰۰ نفر دانشجوی خارجی از ۵۰ کشور مختلف جهان مشغول به تحصیل می باشند داخل محوطه دانشگاه کلینیک درمانی ،مجموعه ورزشی، و مراکز مختلف هنری-فرهنگی واقع شده اند. این دانشگاه تنها دانشگاهی است که در اوکراین دارای پارک علمی است و از سوی مجلس اوکراین عنوان انستیتوی تحقیقاتی دریافت نموده است. از دیگر افتخارات این دانشگاه عضویت در شورای دانشگاه های اروپایی به عنوان نخستین دانشگاه کشور اوکراین در سال ۲۰۰۳ می باشد. تحصیلات در دوره کارشناسی ۴ سال، کارشناسی ارشد ۲ سال بوده و پس از آن امکان ادامه تحصیل در مقاطع بالاتر نیز وجود دارد( کاندیدای علوم ۳ سال، دکترای علوم ۳ سال). محل اقامت و اسکان دانشجویان خارجی و شهرستانی این دانشگاه را ۲۲ خوابگاه تامین می نمایند.
از لحاظ روابط بین الملل این دانشگاه در سطح بالایی قرار داشته به طوری که با ۱۰۱ دانشگاه فنی مهندسی از ۳۸ کشور مختلف دنیا و همچنین با بسیاری از سازمان ها و شرکت های معتبر بین المللی مانند CU, UNDP, UNESCO, UNIDO, WIPO, NATO, EDNES, ICSU, CODATA, MOTOROLA, SIEMENS, FESTO, SAMSUNG, INTEL , BOEING و غیره همکاری های مشترک دارد.

foto._7.iz.7_

دپارتمان های این دانشگاه عبارتند از:
دانشکده مهندسی هوا فضا
دانشکده مهندسی الکترونیک
دانشکده مهندسی کامپیوتر و انفورماتیک
دانشکده مهندسی ساخت ساز (عمران)
دانشکده مهندسی پزشکی
دانشکده مهندسی برق و انرژی
دانشکده مهندسی انرژی و گرما
دانشکده مهندسی فیزیک
دانشکده مهندسی شیمی
دانشکده مهندسی رادیو
دانشکده مهندسی جوشکاری
دانشکده مهندسی زیست پزشکی و بیوتکنولوژی
دانشکده ریاضی کاربردی
دانشکده فیزیک و ریاضیات
دانشکده مدیریت و بازاریابی
دانشکده حقوق
دانشکده زبانشناسی
دانشکده جامعه شناسی
دانشکده تربیت بدنی و ورزش

سازمان های این دانشگاه عبارتند از:

مجتمع آموزشی و علمی موسسه تجزیه و تحلیل سیستم های کاربردی
موسسه آموزشی و پژوهشی سیستمهای ارتباطی
موسسه صرفه جویی در مصرف انرژی و مدیریت انرژی
موسسه ارتباطات ویژه و امنیت اطلاعات
موسسه مکانیک و ماشین سازی
موسسه انتشارات و چاپ
انستیتو فیزیک و مهندسی
انستیتوی بین المللی آموزش تحصیلات تکمیلی
موسسه آموزش پیش از پذیرش و راهنمایی حرفه ای
انجمن علمی دانشجویان و فارغ التحصیلان
آزمایشگاه علمی صنعتی
دپارتمان یونسکو در آموزش عالی فنی، تجزیه و تحلیل سیستم کاربردی و انفورماتیک
موزه پلی تکنیک ایالتی
کتابخانه دانشگاه

دانشگاه پیشرفته ملی پلی تکنیک کی یف همچنین یک سالن مجلس با ظرفیت 1،750 نفری دارد که در آگوست 1984 افتتاح شد. امکانات ورزشی مختلفی نیز در این دانشگاه وجود دارد. زمین های آموزشی، زمین های فوتبال، زمین های والیبال, بسکتبال, بوکس, ورزش های رزمی, ایروبیک, ژیمناستیک, بدنسازی, تنیس,تنیس روی میز, استخر و غیره در اختیار دانشجویان است. در بین دانشجویان دانشگاه ملی پلی تکنیک کی یف تعداد زیادی از ورزشکاران ملی حضور دارند.